Ashin Wirathu, a szélsőséges 969-es szervezet főnöke díszvendég volt Colomboban. Arról híres, hogy ő irányította a pogromot Mianmar muzulmán kisebbsége ellen, ahol többszáz rohingyat megöltek, többezer elmenekült.
Ami a legfontosabb a buddhista szervezet szempontjából, hogy hivatalosan is külföldinek minősítették őket Mianmarban, az egykori Burmában.
Hogy lehet valaki a vallása miatt külföldi abban az országban, ahol már az ősei is éltek?
Úgy, hogy a buddhista boncok a brit gyarmatosítás időszakát hozzák elő. A brit uralom idején érkeztek a muzulmán “bevándorlók” Mianmarba, a mai Banglades területéről. Ez persze így volt, csakhogy a brit uralom idején hatalmas népvándorlás zajlott. Gandhi, a modern India megteremtője Dél-Afrikában nőtt fel. Szingapúr népességének jelentős része is indiai “bevándorló”.
A fanatikus buddhisták szerint viszont az a helyzet, hogy teljes jogú állampolgár csakis az lehet Sri Lankán és Mianmarban, aki a többséghez tartozik és a vallása Buddha követése. Mindenki más “másodrendű állampolgár”. Például a tamilok Sri Lankán. Közülük is sok a muzulmán, jelentős részük a brit uralom idején költözött a szigetre Indiából. Éveken keresztül harcoltak az autonómiáért a tamil tigrisek, akik céljaik érdekében még India miniszterelnökét is megölték 1991-ben. A lázadást a kormány brutálisan leverte, azóta a szingaléz és buddhista többség hajlamos másodrendű állampolgárnak tekinteni a tamilokat.
A két fanatikus buddhista szervezet összefogása azt is jelentheti, hogy az iszlamista terrorizmus mellett megjelenhet a vallásilag támogatott állami terror Sri Lankán és Mianmarban. A soknemzetiségű és sokvallású országokban ez életveszélyes vállalkozás lenne, hiszen a kisebbségek száma igen jelentős, és adott esetben komoly külföldi támogatásra számíthatnak. Tamil Nadu például India egyik állama, ahol sokkal több tamil él, mint Sri Lankán. A rokoni szálak erősek.
Persze a fanatikus buddhisták is számíthatnak további külső támogatókra. Például Thaiföldön, ahol a katonai kormányzat fontosnak tartja, hogy a polgárok Buddha vallását követik, szemben a muzulmán kisebbséggel, melynek egy része el kíván szakadni. Fanatikus buddhista szervezetek működnek Kambodzsában és Kínában is. A Mennyei-Birodalomban élő fiatal tibetiek egy része számára a Dalai láma túlságosan megalkuvó politikát folytat Pekinggel szemben. A fanatikus fiatal boncok egyelőre csak önmagukat gyújtják fel a Mennyei-Birodalom tibetiek által lakott tartományaiban.