Miért kerülhet börtönbe a szaúdi fiú, aki chatelgetett egy amerikai lánnyal?
Egy dubaji kávézóban, sok-sok kilométerre otthonról, Rijádtól vagy Dzsiddától, fiatal szaúdi férfiak vitatják meg a legforróbb aktuális témát. Ez pedig nem a szomszédos Jemenben dúló háború. Újra és újra átbeszélik a fiatal rijádi internetező, az Abu Sin néven emlegetett fiú esetét – akit azért tartóztattak le a minap, mert egy kaliforniai lánnyal beszélgetett – online.
Az Al-Arabiya által idézett szaúdi újságírók szerint nincs sok csodálkozni való azon, hogy az otthon oly szoros ellenőrzés alatt álló fiatalok megpróbálnak az interneten kapcsolatot teremteni a másik nem képviselőivel – főleg amerikai lányokkal.
Amit nem tehetnek a való világban, azt megpróbálják a virtuálisban.
Ráadásul a vallásrendőrség kicsit visszavonult az utóbbi időben, a szociális elvárások némileg lazultak. A fiatalok meg, miközben azt érzik, hogy valamivel szabadabban lélegezhetnek, nem tudják, hol húzódik az a vörös vonal, amit már nem léphetnek át.
Egyébként pont aznap, amikor Abu Sint óvadék ellenében kiengedték, sokak szerint egyfajta forradalom történt Szaúd-Arábiában. Akkor lépett Rijádban színpadra a New York-i színjátszó csoport, az iLuminate – fiúk és lányok együtt ültek és tapsoltak a nézőtéren. Az ugyanakkor, hogy nyílnak-e mozik a királyságban, még mindig kérdéses. 30 éve nem járhatnak moziba a szaúdiak, egyrészt azért, mert a nemek elkülönítése nehezen lenne megoldható, másrészt azért, mert a tartalom szűrése nehézségekbe ütközik. Sokan ezért hétvégeken átjárnak Bahreinbe mozizni. A kormány mindazonáltal tudja: választ kell találnia arra, hogy kulturális és szórakozási lehetőséget biztosítson a fiataloknak – ezt tartalmazza a Vision 2030 terv is, amelynek céljai között ott van a turizmus és a szórakoztató szektor fejlesztése is.
“Senki nem akarja, hogy egy másik szaúdit, főként ha vele egyidős, letartóztassanak. Ha drog vagy komoly bűntény miatt teszik ezt, az rendben van. De amíg nem találnak nekünk helyet a társadalomban, addig félő, hogy újabb és újabb Abu Sin-ügyek lesznek” – mondja a dubaji kávézóban az egyik szaúdi fiú, miközben kihörpinti az utolsó korty teáját.