Mást üzennek a nyírfakéreg levelek a kereszténységről

Birch bark N109Az idei ásatási szezon leletei más megvilágításba helyezhetik, hogyan is terjedt el a kereszténység a Kijevi Rusz területén.

A történészek szerint Vlagyimir fejedelem 988-ban vette fel a kereszténységét. Az új vallást fokozatosan szokta meg a Kijevi Rusz. A korábbi feltételezések alapján a pogány ószláv nevek helyett eleinte csak a novgorodi elit tagjai vettek fel bibliaiakat. Ezt látszik megcáfolni egy újonnan kiásott, nyírfakéregből készült kosár.

A régészek a XI. századra datálják a leletet, amelynek oldalán egy bizonyos Pjotr kézműves neve szerepel. A Péter orosz megfelelője egyáltalán nem volt tipikus abban az időben –  állítják a történészek. Alekszej Gippiusz, az Orosz Tudományos Akadémia Szlavisztika Intézetének munkatársa szerint ez a kereszténység jóval gyorsabb terjedését bizonyíthatja az alsóbb társadalmi osztályokban.

A nyírfa kérgét széles körben használták a középkorban a keleti szlávok, különösen Novgorod környékén. Nem csak különböző tárgyakat készítettek belőle, papírként is funkcionált. Az első nyírfakéreg feljegyzéseket 1951 júliusában találta meg az Artyemij Arcihovszkij által vezetett régészcsoport. Az azóta folyamatosan kiásott ún. nyírfakéreg levelek egyre alaposabb képet adnak Novgorod, illetve a Kijevi Rusz életéről.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez