Árulás lenne Snowden kiadatása

A kínai kormány elveszítené az arcát, ha Hongkong kiadná Edward Snowdent az USA-nak! Ezt írja a Global Times című félhivatalos pekingi lap a lehallgatási botrányt kirobbantó ex CIA ügynök sorsáról.

Edward Snowden május 20-a óta rejtőzködik Hongkongban. “Ő nem ártott senkinek! Nem tett mást, minthogy leleplezte: az amerikai kormányzat megsértette a polgárok jogait. Edward Snowden megbízott Hongkongban. Ahogy növekszik Kína súlya a világban, úgy egyre többen kérnek itt menedéket. Elárulnánk Snowden bizalmát, ha kiadnánk őt az USA-nak.”- így foglalta össze a pekingi álláspontot a Global Times. Az angol nyelvű lap a Zsenmin Zsipao kiadóhoz tartozik, vagyis a kormányzó kommunista párt félhivatalos véleményét közli. Ez az első ilyen állásfoglalás Snowden ügyében. A külügyminisztérium szóvivője minden ezzel kapcsolatos kérdésre úgy válaszol, hogy nem válaszol …
Hongkongban a hétvégén párszáz tüntető azt követelte, hogy ne adják ki a 29 éves ex CIA ügynököt Amerikának. Hongkongnak van kiadatási egyezménye az USA-val, és elvben szuverén módon dönthet. Pekingnek viszont vétójoga van. A Global Times cikke után kevesen kételkednek abban, hogy Snowdent nem adják ki Amerikának. Egyelőre persze hivatalosan Washington nem is kérte Snowden kiadatását. A kémelhárítás vezetői Washingtonban úgy nyilatkoztak: vizsgálják Snowden múltját. Arra kíváncsiak, hogy nem volt-e kínai kém?! Az FBI főnöke szerint Snowden súlyos kárt okozott a nemzetbiztonságnak. Az amerikai kémelhárítás szerint gyanús, hogy miért Hongkongba menekült Snowden és miért az ottani sajtónak nyilatkozik. Az ex CIA ügynök a South China Morning Postnak adott interjúban leplezte le, hogy az amerikai hírszerzés külföldön is hajtott végre nagyszabású hacker akciókat, így Kínában és Hongkongban is. A lap néhány nappal később egy pekingi tanácsadó véleményét közölte: eszerint semmi új sincs Snowden leleplezéseiben. A magát megnevezni nem kívánó pekingi tanácsadó szerint Kína nem akar diplomáciai ügyet csinálni Snowden leleplezéseiből. Obama elnök és Hszi Csinping államfő kaliforniai csúcstalálkozóján sok mindenben megállapodtak, de a hacker háború volt a nagy kivétel. Mindkét fél a másikat gyanúsítja és a jelek szerint egyáltalán nem alaptalanul…

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez