Ausztriából visznek menekülteket Szlovákiába

Szlovákia és Ausztria belügyminiszterei Bécsben aláírták azt az államközi megállapodást, amelynek értelmében Szlovákiában helyeznek el ötszáz, eddig Ausztriában tartózkodó bevándorlót.

Johanna Mikl-Leitner, az osztrák belügyi tárca vezetője szlovák kollégájával, Robert Kalinákkal írta alá az egyezményt, amely szerint még júliusban ötven, augusztusban kétszáz és szeptemberben további kétszázötven migránst helyeznek át Ausztriából a magyar-szlovák határon fekvő Bősre (Gabcikovo), egy egyetemi épületbe. A megállapodást szükség esetén több évvel is meghosszabbíthatják.

A tervek szerint Szlovákia az elhelyezés, az ellátás és a takarítás költségeit, valamint a villany-, a gáz- és a vízfogyasztást is állja. Továbbá irodahelyiségeket bocsát a szociális munkások rendelkezésére, és jogi tanácsadást biztosít. Ausztria pedig egyebek között az orvosi ellátás és a biztonsági szolgálat biztosításával járul hozzá a befogadóhely működtetéséhez.

Mikl-Leitner az aláírást követően úgy nyilatkozott, hogy a megkötött megállapodás Ausztria számára egy kis könnyebbséget jelent, de jól mutatja Szlovákia szolidaritását a kérdésben. A miniszter korábbi nyilatkozatai szerint kis lépés történt ugyan, de jelzésértéke van.

Robert Kalinák a közös sajtótájékoztatón arról beszélt, hogy Ausztria csaknem tíz évvel ezelőtt, a schengeni csatlakozáskor segített rajtuk, most ezt szeretnék viszonozni.

Johanna Mikl-Leitner hangsúlyozta: összességében Ausztria számára így költségtakarékosabb lesz az elhelyezés. Konkrét összegekről azonban sem ő, sem szlovák kollégája nem beszélt.

A bősi lakosok tiltakoztak a menekültek elhelyezése ellen. A legújabb információk szerint az ötezer lelkes községben már több mint háromezer tiltakozó aláírás gyűlt össze. A környéken lakók leginkább a betegségektől és a terroristaveszélytől tartanak.

A polgármester, Fenes Iván korábban a lakosokhoz intézett nyílt levélben leszögezte, hogy Bős vezetése a múltbeli tapasztalatok és a jelenlegi világméretű gondok alapján elhatárolódik a kormány tervétől, hogy a községben menekülttábort hozzanak létre. A levél szerint minden rendelkezésre álló eszközzel megpróbálják majd megakadályozni a tábor létrehozását. Az Új Szó című, magyar nyelvű szlovákiai naplap internetes kiadása Fenes Ivánra hivatkozva múlt héten azt írta, hogy a képviselő-testületi határozat szerint augusztus 2-án helyi népszavazás is lesz az ügyben.

A Európai Menekültügyi Támogatási Hivatal (EASO) elismerően szólt az egyezségről, és az európai szolidaritás példájának nevezte az együttműködést.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez