Kína magyarázatot követel a kémügyben

Kína magyarázatot követel Washingtontól azokra a napokban megjelent vádakra, miszerint az Egyesült Államok a pekingi ausztrál nagykövetséget is bevonva folytat vagy folytatott hírszerző tevékenységet, továbbá amiért több kínai városban lehallgatóállomásokat üzemeltet.

A kínai külügyi szóvivő a Sydney Morning Herald című ausztrál lapban megjelent információkra hivatkozó kérdésre válaszolt, amikor a helyzet tisztázására szólított fel. Hua Csun-jing Peking súlyos aggodalmát fejezte ki, és egyúttal felszólította a Kínában működő külföldi diplomáciai képviseleteket, hogy tartsák be a diplomáciai kapcsolatokat szabályozó nemzetközi szerződéseket, továbbá tartsák magukat távol olyan tevékenységektől, amelyek összeférhetetlenek státusukkal és sértik Kína biztonságát, illetve érdekeit.

Az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség volt szerződéses alkalmazottja, Edward Snowden által kiszivárogtatott titkos dokumentumok szerint a rádió-, távközlési és internetforgalom lehallgatására, megfigyelésére szolgáló STATEROOM kódnevű programot az Egyesült Államok, továbbá partnerei, Ausztrália, Nagy-Britannia és Kanada diplomáciai képviseletei, nagykövetségei és konzulátusai alkalmazzák – írta a Sydney Morning Herald.

A lehallgató berendezések kisméretűek és kevés ember kezeli őket. Olyanok, akik fedésben dolgoznak, és a diplomaták többsége számára sem ismert a tevékenységük. Ausztrál illetékesek nem kívánták az információkat kommentálni, mondván, titkosszolgálati ügyekben ezt a gyakorlatot követik. A hongkongi South China Morning Post című lap csütörtökön részletet közölt egy, a kínai hadsereg, a nemzetvédelmi egyetem és a társadalomtudományi akadémia által készített százperces dokumentumfilmből, amely azt igyekszik bizonyítani, hogy Washington és London Hongkongból módszeresen törekszik Kína destabilizálására.

“Szükséges ellenlépések”

A film készítői azt állítják, hogy az Egyesült Államok hongkongi konzulátusán 500 ember dolgozik, míg a briten 400. A képviseletek – fogalmaznak a filmben – nemcsak beavatkoznak Hongkong belügyeibe, hanem bázisai lettek a Kína- és kommunistaellenes erőknek. A China Daily című angol nyelvű napilap csütörtöki száma arról adott hírt, hogy Kína fokozni akarja biztonságát, miután kiderült, hogy az NSA kínai városokban is működtet megfigyelő, lehallgató állomásokat. Ezek között van Peking, Sanghaj, Csengtu, Hongkong és Tajpej. A külügyi szóvivő ezzel kapcsolatban megállapította, hogy a kiberbiztonság a szuverenitást érintő kérdés, és Peking megteszi a szükséges ellenlépéseket.

Délkelet-ázsiai országok is tiltakoznak

Több délkelet-ázsiai kormány tiltakozott és magyarázatot követelt csütörtökön Washingtontól és Sydneytől azon sajtóhírekkel kapcsolatban, amelyek szerint az Egyesült Államok és Ausztrália térségbeli nagykövetségein titkos adatgyűjtést folytattak.

Az ausztrál Fairfax médiacég jelentése szerint telefonbeszélgetéseket hallgattak le és az internetes kommunikációt is megfigyelték a Jakartában, Bangkokban, Hanoiban, Pekingben, Kuala Lumpurban, a pápua új-guineai Port Moresbyben és a kelet-timori Diliben található diplomáciai missziók épületében elhelyezett berendezésekkel. Az ügy miatt csütörtökön Indonézia, Malajzia és Thaiföld kormánya is felháborodásának adott hangot és magyarázatot követelt az Egyesült Államoktól és Ausztráliától.

Marty Natalegawa indonéz külügyminiszter közleményében leszögezte: ha bebizonyosodnak az állítások, az országa biztonságának, valamint a diplomáciai normák súlyos megsértését jelentené. Malajzia részéről Ahmad Zahid Hamidi belügyminiszter komoly ügynek nevezte a vádakat, és vizsgálatot helyezett kilátásba. Thaiföldön a nemzetbiztonsági tanács főtitkára, Paradorn Pattanathabutr közölte: a kormány tájékoztatta az Egyesült Államokat, hogy “a kémkedés bűncselekmény” az ország törvényei szerint, és Bangkok nem működne együtt Washingtonnal, ha az a kémkedésben való segédkezésre kérné. A hírekkel kapcsolatban csütörtökön Kína is magyarázatot követelt Washingtontól.

“Nem meglepő”

Tony Abbott ausztrál kormányfő csupán annyit mondott az ügy kapcsán, hogy “minden ausztrál kormányszerv, minden ausztrál tisztviselő a törvények szerint jár el, úgy otthon, mint külföldön”. Az ausztrál külügyminisztérium nem kommentálta a híreket.

Az elsőként a Der Spiegel német hetilapban – az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) volt szerződéses alkalmazottja, Edward Snowden által kiszivárogtatott titkos dokumentumok alapján – felfedett ázsiai kémprogram keretein belül az Egyesült Államok és Ausztrália állítólag rejtett lehallgató-berendezéseket szerelt fel nagykövetségein, amelyekkel megfigyelték az elektronikus kommunikációt. Des Ball, az Ausztrál Nemzeti Egyetem stratégiai és védelmi tanulmányok intézetének tanára az AP hírügynökségnek azt mondta, hogy a Der Spiegel által felfedett kémkedés egyáltalán nem meglepő vagy szokatlan. Számos ország használja lehallgatásra és kémkedésre diplomáciai misszióit, ez már sok esetben nyilvánosságra is került az évek folyamán – mondta Ball.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez