Köszönjük kedves cenzor elvtárs!

Amerikai szerzők hagyják, hogy kihagyjanak műveikből, ha ez a megjelenés ára a világ legnagyobb könyvpiacán. Hillary Clinton még letiltotta cenzúrázott önéletrajzát néhány éve Kínában.

A szürke 50 árnyalata- E.L. James népszerű erotikus regénye hatalmas siker volt Amerikában és sok más nyugati országban, de lehet, hogy sohasem jelenik meg Kínában. Hiába vette meg a szerzői jogokat egy nagy kiadó, a cenzorok még vizsgálják a művet: vajon megfelel-e az erkölcsi normáknak? Maguk a kiadók is alkalmaznak cenzorokat, akik nagyon éberen figyelnek hiszen ha elnéznek valamit, és a “hibát” a központi cenzúra hivatal szúrja ki, akkor lőttek az állásuknak. És kinek kell manapság egy bukott cenzor? A központban ülő cenzor elvtársak pedig még jobban félnek hiszen őket közvetlenül a kormányzó kommunista párt vezetése ellenőrzi. Jó példa erre egy neves amerikai Kína kutató Mao életrajza. A kommunista Kína alapítójának 120-ik születésnapjára tervezett mű nagy siker volt Amerikában tudományos körökben, de nagyon kevesen olvasták. A professzor asszony Pekingben próbálkozott. Átverekedte magát a kiadói cenzúrán, minden egyes sorért küzdött, de végül kapitulált. Beadták a könyvet a központi cenzúra hivatalba. Úgy volt, hogy ősszel megjelenik Mao elnök 120-ik születésnapjára. A cenzúra hivatal rábólintott, majd az utolsó percben visszavonta az engedélyt! Miért ? Rejtély! Valamilyen fontos elvtársnak valami nem tetszett…
Jobban járt Teng Hsziaoping életrajzának amerikai szerzője. “Azt gondoltam: jobb, ha megjelenik a könyvem 90%-a mintha egy sor sem lát napvilágot Kínában!” A sasszemű cenzorok elsősorban a Tienanmen téri vérfürdővel kapcsolatban voltak kérlelhetetlenek. Olyan apróságokat is kihúztak, hogy Teng Hsziaoping olyan ideges volt a Tienanmen téri diák megmozdulás miatt, hogy többször leejtette pálcikájáról az ételt azon a banketten, melyet Gorbacsov tiszteletére adott Pekingben. Azt is kihúzták a szorgos cenzorok, hogy a Tienanmen téri vérfürdő után házi őrizetbe helyezett egykori pártfőtitkár, Csao Cejang elsírta magát még a téren amikor a diákokat kérlelte: ne szálljanak szembe a hatalommal, mert az könyörtelenül lesújt rájuk. A Teng életrajz viszont megjelenhetett! Amerikában 30 ezer példányt adtak el belőle, Kínában 650 ezret!
Kínában a nagy sztárok is kaszálnak: tavaly Janet K. Rowling 2,4 millió dollárt inkasszált a világ legnagyobb könyvpiacán. De még egy Steve Jobs életrajz szerzője is 800 ezer dollárral lett gazdagabb! Hillary Clinton még letiltotta önéletrajzát Kínában, mert a szorgos cenzorok fejezeteket hagytak ki a műből! Ma már ritka az ilyen öntudatos amerikai szerző: a világ legnagyobb könyvpiaca megér egy kis harcot a cenzor elvtársakkal, akik igen nagyvonalúak ha nem szexről vagy a Kínát kormányzó kommunista párt egykori vagy jelenlegi nagyságairól esik szó …

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez