Az év első 11 hetében (január 1. és március 15. között) közel 25 ezer megbetegedés történt, és 1513 fő vesztette életét. Nigert és Nigériát érinti a járvány, és mindkét országban a Neisseria meningitidis baktérium A alcsoportját azonosították.
Nigerben 4513 esetből 169 végződött halállal, a járvány 42 körzetet érint. Az elmúlt egy hétben több mint ezer új fertőzés alakult ki.
Nigériában 17462 esetből 960 volt halálos kimenetelű az első 11 hétben, a halálozási arány itt 5,5 %, valamivel magasabb, mint a másik országban. Az elmúlt hét napban 96 körzetben közel kettőszáz ember vesztette életét a fertőzés miatt, az új ismertté vált esetek száma pedig meghaladja a négyezret.
Megbetegedéseket regisztráltak Burkina Faso területén is, ám itt még nem öltött súlyos méreteket a járvány.
A WHO szakemberei február közepe óta segítik a két ország kormányát. A nemzetközi koordináló csoport a céltartalékokból eddig összesen több mint négymillió vakcinát juttatott a két országnak.
Járványos agyhártyagyulladás (meningococcus meningitis)
A járványos agyhártyagyulladás Ázsiában és egyéb fejlődő országokban is gyakori, de kiterjedt járványok elsősorban a Szaharától délre, az úgynevezett járványövezetben észlelhetők. Európába ritkán fordul elő. Elsősorban fiatal gyermekek betegszenek meg. A nem kezelt esetek felében halálos kimenetelű is lehet a betegség.
Panaszok és tünetek: Hirtelen kialakuló magas láz, erős fejfájás, hányinger, hányás, tűszúrásszerű bőrkiütések, vagy kiterjedtebb bőrvérzések észlelhetők, a tarkó merevsége, súlyos esetekben gyorsan kialakuló eszméletvesztés
Kórokozó: Neisseria meningitidis baktérium, melynek több alcsoportja létezik (A, B, C, Y, W-135)
Terjedési mód: A baktérium cseppfertőzéssel terjed, az átvitelhez közeli kapcsolat kell (pl. zsúfoltság, családtagok, stb.) A betegséget a betegeken kívül a tünetmentes kórokozó hordozók is terjesztik – írja az Oltóközpont a betegségről.
Forrás: www.abbcenter.com