“A mecseki uránbányászat tervezett újraindítása számos gazdasági és társadalmi haszonnal járhat Pécs és a környező települések számára. A bányászat a közvetett és közvetlen adóbefizetéseken túl százak munkahelyét és családjuk hosszú távú megélhetését biztosíthatja. Ráadásul úgy, hogy a szocialista idők környezetszennyező technológiája már a múlté, hiszen jelenleg semmilyen hatóság nem tenne lehetővé hasonló alapokon nyugvó kitermelést” – írja a Wildhorse közleményében.
A társaság tíz pontban érvel a megvalósítás mellett:
1. Munkahelyeket teremt: több száz ember dolgozhat közvetlenül a bányában, és ennél is többre tehető azoknak a száma, akik közvetetten juthatnak álláshoz a szükséges kiegészítő, külsős szolgáltatásoknak köszönhetően.
2. Lökést kap a kereskedelem és a szolgáltató szektor, egyrészt hiszen a dolgozók és családjaik jobbára helyben – a térségben – költik el keresetüket, másrészt pedig a bánya az egyik legnagyobb Magyarországi befektetést jelentené.
3. Bevételhez jutnak a helyi önkormányzatok, hiszen a Wildhorse által fizetendő iparűzési adó százmilliós nagyságrendű lesz.
4. Jelentős további bevételhez jut a központi költségvetés adókból (szja, ÁFA, társasági adó stb.).
5. Igen jelentős hazai hozzáadott termelési érték, jelentős export árbevétel.
6. A Wildhorse társadalmilag felelős vállalatként anyagilag is hozzájárul a környező települések kulturális és társadalmi életéhez.
7. A mélyművelésű, tömedékeléses fejtési módszernek, valamint a bányavágatok felett húzódó, több száz méter vastag homokkő rétegnek köszönhetően a bányakár veszélye gyakorlatilag fel sem merül.
8. A modern eljárások következtében számos munkafolyamat a föld alatt zajlik. Csak a legszükségesebb dolgok kerülnek a felszínre, – és azok is csak ideiglenesen – mint például a vágatokból kitermelt, visszatömedékelésre váró meddő, vagy az ércdúsító üzem.
9. A korábbinál jelentősen kevesebb meddő ás feldolgozási maradék kerül a felszínen elhelyezésre. A korszerű technológiai megoldásoknak köszönhetően elkerülhető a talaj, és ezáltal a felszín alatti vizek elszennyezése.
10. A bányászat hosszú távú befektetés, 20-30 éven keresztül jelent biztos bevételt és megélhetést.
Azt, hogy mekkora lökést kap a többi gazdasági szektor, többen vitatták már, elég csak a turizmusra gondolni. A civilek valószínűleg könnyen megcáfolják majd a 7-es, 8-as és 9-es pontokat is, hiszen ha egyáltalán nem épül bánya, akkor végképp nem merül fel a bányakár veszélye, a minimálisnál is kevesebb lesz a felszínre kerülő meddő, és semmilyen baj nem érheti a felszín alatti vizeket.
A bányatársaság ma este öt órára várja fórumára az érdeklődőket a Hotel Laterumba.
Forrás: pecsistop.hu