Ausztrália elindította nagy teljesítményű rádióteleszkópját

altAusztrália pénteken elindította a világ egyik leggyorsabb teleszkóphálózatát, aamelynek célja a külső űr vizsgálata, a csillagok, valamint galaxisok eredetének feltérképezése.

Az ASKAP (Australian Square Kilometre Array Pathfinder) hálózat Nyugat-Ausztrália sivatagában kapott helyet 36 antennával, melyek mindegyikének átmérője 12 méter.

A pénteken beizzított, 152 millió ausztrál dolláros teleszkóp a kozmosz rádióhullámai után “hallgatózik”, és így betekintést engedhet az univerzum kezdeti időszakába.

Az ASKAP a világ legnagyobb rádióteleszkópos projektjének részét képezi. A Murchison Rádiócsillagászati Obszervatóriumnál kapott helyett, 315 kilométerre északkeletre Geraldtontól, a nyugat-ausztráliai sivatagban.

Dr. John O’Sullivan, az ausztráliai Nemzetközösségi Tudományos és Ipari Kutatóintézet (CSIRO) szakembere szerint, míg a teleszkóp nem óriási, „még mindig rendkívül nagy teljesítményű rendszer ahhoz, hogy elkezdjük a galaxisok eredetének vizsgálatát.”

Brian Boyle, az intézet igazgatója elmondta, a rádióhullámok egyedülálló adatokat szolgáltatnak a kozmoszról, a gázról, melyből kialakultak a csillagok, az egzotikus objektumokról, pulzárokról és kvazárokról.

A hálózat sokkal gyorsabban tudja majd pásztázni az eget, mint a létező teleszkópok. A helyszín – egy igen távoli régió – azt jelenti, hogy kevés interferenciára lehet számítani egyéb emberi fejlesztésű rendszerek rádiójeleitől.

A kutatók szerint a teleszkóp óriási mennyiségű információt generál majd. A jelenleg alkalmazásban lévő rádióteleszkópokkal a Centaurus A – a legközelebbi fekete lyukkal rendelkező galaxis – vizsgálata mintegy 400 felvételt és kétévnyi megfigyelést igényelne, közel 10 ezer órányi számítógépes idővel. Az ASKAP-nak ugyanehhez a vizsgálathoz két felvételre, valamint ötpercnyi megfigyelési és számítógépes időre lesz szüksége.

A rendszert a kutatók máris teljesen lefoglalták a következő öt évre. A vizsgálatok között elsőként szerepel a kétmillárd fényéven belül lévő összes galaxis összeírása, mely fényt vethet a Tejút kialakulására. Egy másik kutatási projekt a fekete lyukakat célozza.

Az ASKAP a nagyobb Négyzetkilométeres Hálózat (SKA) részét képezi, melynek konstrukcióját 2016-ban kezdik meg. Ausztrália ennek égisze alatt további 60 antennát ad majd a projekthez. Az SKA a világ legnagyobb rádióteleszkóp-projektje, mely Dél-Afrikában, Ausztráliában és Új-Zélandon kap majd helyet, célja az univerzumot érintő kulcsfontosságú kérdések megválaszolása.

Forrás: hirado.hu

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez