A hongkongi újságíró szövetség hétfőn közzétett adatai szerint mintegy 13 ezren, a rendőrség adatai szerint ennél kevesebben, mintegy 8 ezren vettek részt a tiltakozó akcióban. Az újságírókon és támogatóikon túl a törvényhozás képviselői és politikusok is felvonultak – számolt be az eseményekről a hongkongi sajtó. A vasárnapi vonulás két héten belül már a második békés tüntetés volt, amely az újságíró szakmát érinti, február utolsó vasárnapján a sajtószabadságért tüntettek Kína különleges igazgatású területén.
A legutóbbi demonstrációt azt követően tartották, hogy a Ming Pao című hongkongi napilap korábbi főszerkesztőjét, Kevin Lau Csun-tót a hét közepén fényes nappal, autójából kiszállva megkéselték. Az ügy körülményeit továbbra is vizsgálják, az eset után a kórházban a South China Morning Post napilapnak nyilatkozva Lau ugyanakkor úgy fogalmazott, hogy a hongkongi üzletemberek és politikusok vagyoni helyzetét illető nyomozásai lehettek a támadás kiváltó okaként.
A hongkongi újságíró szövetség korábban már beszámolt arról, hogy az újságírókat érintő fenyegetések és az ellenük elkövetett támadások mind gyakoribbak, a cenzúra mértéke és a szabad véleménynyilvánítás elnyomása évtizedek óta nem látott méreteket ölt. Az újságírókat kormányzati, hivatali és üzleti oldalról is nyomás alatt tartják, a nyomtatásban megjelenő információk ellenőrzöttek, a médiamunkások öncenzúrára kényszerülnek.
Az erőszak nem hallgattat el, csak még hangosabbá tesz bennünket – fogalmazott Sham Jee-lan, a hongkongi újságíró szövetség elnöke a Ming Pao beszámolója szerint.
Az újságírókat érő támadások ellen demonstráltak Hongkongban
Több ezren tüntettek a hét végén az újságírókat ért erőszak ellen Hongkongban, miután az egyik legnagyobb napilap egykori szerkesztője késelés áldozatává vált. A mostani két héten belül már a második, újságírókat érintő demonstráció.
(Visited 1 times, 1 visits today)