Egy egyiptomi szumóbirkózó Japánban

Az egyiptomiak nagy része “undorító” és értelmetlen sportnak tartja a japán szumót, de Abdelrahman Shalannak viszont ez az élete. Az egyiptomi fiatalember ugyanis évek óta űzi ezt a sportot, sőt nem is akár milyen szinten: egyre magasabb szintekre jut a japán bajnokságokon.

A 22 éves egyiptomi férfi, akit a japán körökben Osunaarashi (Óriás Vihar) néven ismernek sok tekintetben úttörő a szumó területén: ő az első arab, első muszlim és egyben első afrikai birkózó. Abdelrahman Shalan már tinédzserkorában komoly súlyfelesleggel és felső izomzattal rendelkezett. Szinte reménytelenül kereste azt a sportot, amiben majd örömét lelheti és nem jelentenek problémát a testi adottságai. Végül az egyik Japán-kedvelő barátja ajánlotta a szumót. 

“Először elutasítottam és nem tetszett az ötlet. Olyan mintha két elefánt próbálná meg egymást elmozdítani.” – emlékezett vissza Shalan, majd így folytatta: “Egyszer azonban kihívtak egy mérkőzésre. Én akkor 120 kiló voltam, ellenfelem pedig alig 60. Azt hittem győzni fog, erre ő hétszer is kinyomott a körből. Ezután hazamentem és egészen reggel hatig információkat és adatokat gyűjtöttem a szumóról. Reggel már tudtam: megtaláltam az életcélomat!”  

Évekig gyakorolt, részt vett a különböző amatőr bajnokságokon. Majd 2011-ben kijutott Japánba is. A szigetországban évekig tanulta a nyelvet és próbálta megszokni és megtanulni a rendkívül nehéz szokásokat, s Shalan a mai napig nincs tisztában a legtöbbel. Két év alatt “makuuchi” osztály élére került, s most pedig negyedik lett a legutóbbi bajnokságon. Ugyanakkor hozzátette, hogy jobban is szerepelt volna, de mivel megtartotta a ramadánt, ezért inkább nem erőltette meg magát túlságosan.

“El tudja képzelni, hogy majd egy hónapon át nem eszek? A megfelelő táplálkozás a szumó egyik alapja. De még ezt is ki lehet bírni. Na de a szomjúság? Az már szörnyű volt. De szerencsére csak 6 kilogrammot fogytam és benn maradtam a 150 kilogrammosok súlycsoportjában. – mesélte a ramadán végén Shalan.

Abdelrahman Shalan nagy álma yokozuna “Gand Chapion”, azaz győztes legyen és kezében tartsa a Császári Kupát. “Tudom, hogy történelmet írtam,de szeretnék ennél is tovább menni. Büszkévé kell tennem a családomat és az ismerőseimet is, na meg persze az országomat. Bizonyítanom kell azoknak az embereknek is, akik azt mondták: nincs szükségünk rád és nincs szükség az ilyen értelmetlen sportokra sem. 

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez