A gázai magánmúzeumok szintén jelentős veszteségeket szenvedtek el

Abu Alian már harminckét éve gyűjtötte azokat a régiségeket, amelyeknek nagy része megsemmisült az izraeli „Erős Szikla” nevű katonai hadművelet alatt. Azonban a károkat nem az izraeli légierő bombái, vagy a Hamász nevű palesztin szervezet rakétái okozták, hanem a házában megszálló izraeli katonák.  A palesztin férfi ezért a gázai kormány felé fordult, amely egy óriási projektet indított útnak, hogy a jövőben megvédjék a fontos tárgyakat a háborútól és az ehhez hasonló esetektől.

A palesztin al-Zanna nevű településben Abu Alian nyitott egy saját múzeumot, amelyben az ő maga által összegyűjtött régészeti leletekkel volt tele. Legalább 5000 régiség volt megtalálható a privát múzeumban, mégpedig a bronzkorból, vaskorból, a római és a bizánci időkből származó tárgyakkal. Al-Zannát az izraeli hadsereg a gázai szárazföldi invázió alatt, mivel al-Zanna közel feküdt a katonai övezethez, evakuálta és a falusiak helyére izraeli katonák érkeztek, akik a tűzszünetig ott laktak. Amikor pedig visszatérhettek a lakók, akkor Abu Alian döbbenten tapasztalta, hogy mekkora károk keletkeztek a magángyűjteményében. 

Nem volt bombatámadás, sem rakétatámadás. Egyszerűen az IDF katonák törtek-zúztak, Allah tudja miért.” – nyilatkozta Abu Alian az al-Monitornak, s hozzátette még, hogy „a régiségek 70 százalékát megsemmisítették, további 10 százalékot elvittek magukkal és csupán a leletek 20 százalékát hagyták ott ilyen-olyan állapotban”. Az idős régész leginkább azt fájlalja, hogy eltűntek a legértékesebb és legritkább régiségek is, mégpedig a bronzkorból származó három szobor.

Ezért a palesztin férfi az arab szervezetekhez fordult segítségért, majd később a palesztin kormányéhoz, hogy szerezzék vissza a leleteket. Szerinte „nem ő az egyedüli” eset, mivel a palesztin értelmiségiek körében sokan rajonganak az antikvitásért és régi leleteket gyűjtögetnek a szabad idejükben, s helyezik el a saját múzeumukban. Például Valid al-Okvad, egy ókori régész a szomszédos Khan Juniszban 1970 óta gyűjtötte a régiségeket, s 1200 antikvitásra tett szert, amelyek közül a legrégebbi egy 3200 éves, vaskorból származó fegyver. Ezenfelül a görög, a római, a bizánci és a muszlim hódítások korából is maradtak fenn tárgyak, s a teljes gyűjtemény több tíz milliárd dollárra rúg a külföldi szerveztek szerint.Azonban al-Okvad magángyűjteménye is hasonló sorsra jutott, mint Abu Aliané. Mivel állandóan „az ütközőzónában” élt, ezért szinte az összes izraeli-palesztin konfliktus során jelentős károkat szenvedett el a múzeuma és az évek során több lelet is megsemmisült.

A gázai turizmus és régészeti minisztérium még mindig listázza azokat a régészeti lelőhelyeket, amelyek az 51 napig tartó konfliktusban vagy az izraeli bombák, vagy a Hamász rakétatámadások miatt megsemmisültek. Ugyanakkor azt elismerték, hogy Abu Alian egészen egyedülállónak számít, mivel ilyenről még nem hallottak, hogy az izraeli katonák törték volna szét a leleteket és vitték volna haza szuvenír gyanánt. Amint elkészül a lista, azt benyújtják az UNESCO-ba, az Arab Kultúra Szervezetébe és egyéb emberjogi-kulturális intézményekbe. Mohamed Khalleh, a minisztérium képviselője, azt nyilatkozta az al-Monitornak, hogy 41 történelmi hely, köztük egy mecset, keresztény templom, öreg házak, ókori fürdő sérült vagy semmisült meg az „Erős Szikla” nevű izraeli hadművelet alatt. Szerinte ezenkívül több ezer felett lehet azoknak a megsérült, illetve megsemmisült tárgyak száma, amelyek magánkézben voltak. Khalleh úgy tudja a Gázai övezetben hét magánmúzeum található, mintegy 8000 darabnyi különféle régiséggel.

„Régen volt egy projektünk, miszerint 5 millió dollár értékben létrehoztunk volna egy óriási komplexumot a gázai régiségeknek. Hét nagy szárnya lett volna, természetesen mindegyik szárny a magángyűjtőkről lett volna elnevezve.” – jelentette ki Khalleh, aki szerint újraindítják a projektet, mivel így talán sikerül megvédeni a gázai kulturális örökségeket az izraeli hadseregtől, a radikálisoktól és a tolvajoktól.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez